RGH2012-2E-P-223-B
Description
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/4W 0805
Surface Mount Chip Resistor
Datasheets
RGH Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
PCN Obsolescence/ EOL
RGH Series 20/Jul/2011
RoHS Information
Cert of RoHS Compliance
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Height
0.020" (0.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Obsolete
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Resistance (Ohms)
22k
Series
RGH
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Tolerance
±0.1%