RR0816P-1371-D-14H
Manufacturer
Susumu
Description
RES SMD 1.37KOHM 0.5% 1/16W 0603
Category
Resistors
Family
Surface Mount Chip Resistor
Datasheets
RR Series Datasheet
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Product Training Modules
Intro to Thin Film Chip Resistors
RoHS Information
Cert of RoHS Compliance
Category
Resistors
Composition
Thin Film
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Height
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Susumu
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Discontinued
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Resistance (Ohms)
1.37k
Series
RR
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Tolerance
±0.5%
Popular Parts
RR0816PD-KIT
RES KIT 12.4-118K 1/16W 7500PCS
Related Product
RR0816P-1371-D-14H
RES SMD 1.37K OHM 0.5% 1/16W
RR0816P-1371-D-14H
RES SMD 1.37K OHM 0.5% 1/16W