RR0816P-681-B-T5
Description
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/16W 0603
Surface Mount Chip Resistor
Datasheets
RR Series Datasheet
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
RoHS Information
Cert of RoHS Compliance
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Features
Height
0.020" (0.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Resistance (Ohms)
680
Series
RR
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Tolerance
±0.1%
Related Product
RR0816P-681-B-T5
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/16W 0816