KPT00F18-11S
Manufacturer
ITT Interconnect Solutions
Description
11 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold
Category
Connectors, Interconnects
Family
Circular Connectors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
KPT00F18-11S Drawing
Mil-DTL 26482 (KPSE,KPT,MS)
KPT, KPSE, KPTC Catalog
Category
Connectors, Interconnects
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
50µin (1.27µm)
Current Rating
13A
Family
Circular Connectors
Fastening Type
Bayonet Lock
Features
Strain Relief
Ingress Protection
Environment Resistant
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Number of Positions
11
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Orientation
N (Normal)
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Series
MIL-DTL-26482 Series I, KPT
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Shell Size - Insert
18-11
Shell Size, MIL
Termination
Solder Cup
Voltage - Rated
1000VAC, 1400VDC