129NQ135
Manufacturer
Vishay Semiconductor/Diodes Division
Description
Diode Schottky 135V 120A Chassis Mount D-67
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Modules for Diodes and Rectifiers
Datasheets
129NQ R Series
Capacitance @ Vr, F
3000pF @ 5V, 1MHz
Category
Current - Average Rectified (Io)
120A
Current - Reverse Leakage @ Vr
3mA @ 135V
Diode Type
Schottky
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Manufacturer
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction
Package / Case
D-67 HALF-PAK
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr)
Series
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
D-67
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
135V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.07V @ 120A