APTDC902U601G
Manufacturer
Microsemi Power Products
Description
Diode Array 2 Independent Silicon Carbide Schottky 600V 90A Chassis Mount SP1
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Modules for Diodes and Rectifiers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
3
Datasheets
APTDC902U601G
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
90A
Current - Reverse Leakage @ Vr
1800µA @ 600V
Diode Configuration
2 Independent
Diode Type
Silicon Carbide Schottky
Family
Diodes - Rectifiers - Arrays
Manufacturer
Microsemi Corporation
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
SP1
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
0ns
Series
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package
SP1
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8V @ 90A