DH2X61-16A
Manufacturer
IXYS Corporation
Description
Diode Array 2 Independent Standard 1600V (1.6kV) 60A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Modules for Diodes and Rectifiers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
10
Datasheets
DH2X61-16A
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
60A
Current - Reverse Leakage @ Vr
200µA @ 1600V
Diode Configuration
2 Independent
Diode Type
Standard
Family
Diodes - Rectifiers - Arrays
Manufacturer
IXYS
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging
Tube
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
230ns
Series
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
SOT-227B
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1600V (1.6kV)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.01V @ 60A