DSS2X200-0008D
Manufacturer
IXYS Corporation
Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 8V 200A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Modules for Diodes and Rectifiers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
10
Datasheets
DSS2X200-0008D
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
200A
Current - Reverse Leakage @ Vr
400mA @ 8V
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Diode Type
Schottky
Family
Diodes - Rectifiers - Arrays
Manufacturer
IXYS
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging
Tube
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
Series
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
SOT-227B
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
340mV @ 100A