MBRH12040R
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Description
DIODE MODULE 40V 120A D-67
Family
Modules for Diodes and Rectifiers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
MBRH12020 thru MBRH12040R
D-67 (Half Pak) Pkg Drawing
Online Catalog
Schottky Diode
Capacitance @ Vr, F
Category
Current - Average Rectified (Io)
120A
Current - Reverse Leakage @ Vr
1mA @ 40V
Diode Type
Schottky, Reverse Polarity
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Package / Case
D-67 HALF-PAK
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
D-67
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
700mV @ 120A