MBRH12045
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Description
Diode Schottky 45V 120A Chassis Mount D-67
Family
Modules for Diodes and Rectifiers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
50
Datasheets
MBRH12045 ~ 120100R
D-67 (Half Pak) Pkg Drawing
Capacitance @ Vr, F
Category
Current - Average Rectified (Io)
120A
Current - Reverse Leakage @ Vr
4mA @ 20V
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction
Package / Case
D-67
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
D-67
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
650mV @ 120A