MBRT30040R
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Description
Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky, Reverse Polarity 40V 300A (DC) Chassis Mount Three Tower
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Modules for Diodes and Rectifiers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
MBRT30020 thru MBRT30040R
Three Tower Pkg Drawing
Online Catalog
Schottky Diode Array
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
300A (DC)
Current - Reverse Leakage @ Vr
1mA @ 20V
Diode Configuration
1 Pair Common Anode
Diode Type
Schottky, Reverse Polarity
Family
Diodes - Rectifiers - Arrays
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
Three Tower
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
Series
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
Three Tower
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750mV @ 150A