MBRT40040R
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Description
Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 40V 400A (DC) Chassis Mount Three Tower
Family
Modules for Diodes and Rectifiers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
25
Datasheets
MBRT40020 thru MBRT40040R
Three Tower Pkg Drawing
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
400A (DC)
Current - Reverse Leakage @ Vr
1mA @ 20V
Diode Configuration
1 Pair Common Anode
Family
Diodes - Rectifiers - Arrays
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
Three Tower
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
Three Tower
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750mV @ 200A