MDD44-12N1B
Manufacturer
IXYS Corporation
Description
Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 1200V (1.2kV) 64A Chassis Mount TO-240AA
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Modules for Diodes and Rectifiers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
36
Datasheets
MDD44-12N1B
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
64A
Current - Reverse Leakage @ Vr
10mA @ 1200V
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Diode Type
Standard
Family
Diodes - Rectifiers - Arrays
Manufacturer
IXYS
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
TO-240AA
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
Series
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
TO-240AA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200V (1.2kV)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.6V @ 200A