MDD44-14N1B
Description
Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 1400V (1.4kV) 64A Chassis Mount TO-240AA
Datasheets
MDD44-14N1B
64A
Current - Reverse Leakage @ Vr
10mA @ 1400V
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1400V (1.4kV)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.6V @ 200A