MDD56-18N1B
Description
Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 1800V (1.8kV) 95A Chassis Mount TO-240AA
Datasheets
MDD56-18N1B
95A
Current - Reverse Leakage @ Vr
10mA @ 1800V
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1800V (1.8kV)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.48V @ 200A