MDD95-18N1B
Description
Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 1800V (1.8kV) 120A Chassis Mount TO-240AA
Datasheets
MDD95-18N1B
120A
Current - Reverse Leakage @ Vr
15mA @ 1800V
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1800V (1.8kV)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.43V @ 300A