MDO600-16N1
Manufacturer
IXYS Corporation
Description
Diode Standard 1600V (1.6kV) 608A Chassis Mount Module
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Modules for Diodes and Rectifiers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
3
Datasheets
MDO600-16N1
Capacitance @ Vr, F
762pF @ 400V, 1MHz
Category
Current - Average Rectified (Io)
608A
Current - Reverse Leakage @ Vr
30mA @ 1600V
Diode Type
Standard
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Manufacturer
IXYS
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction
Package / Case
Module
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
Series
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
Module
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1600V (1.6kV)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3V @ 1200A