VS-240NQ045PBF
Manufacturer
Vishay Semiconductor/Diodes Division
Description
Diode Schottky 45V 240A Chassis Mount D-67
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Modules for Diodes and Rectifiers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
20
Datasheets
VS-240NQ045PBF
PCN Assembly/Origin
PCN-DD-007-2015 Rev-0 02/Mar/2015
Capacitance @ Vr, F
14800pF @ 5V, 1MHz
Category
Current - Average Rectified (Io)
240A
Current - Reverse Leakage @ Vr
20mA @ 45V
Diode Type
Schottky
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Manufacturer
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction
Package / Case
D-67 HALF-PAK
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
Series
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
D-67
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
720mV @ 240A