VS-T20HF220
Manufacturer
Vishay Semiconductor/Diodes Division
Description
Diode Standard 2200V (2.2kV) 20A Chassis Mount D-55
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Modules for Diodes and Rectifiers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
10
Datasheets
VS-T20HF220
Capacitance @ Vr, F
Category
Current - Average Rectified (Io)
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr
18mA @ 2200V
Diode Type
Standard
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Manufacturer
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Package / Case
D-55
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
Series
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
D-55
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
2200V (2.2kV)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5V @ 60A