RB578VAM100TR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 700MA TUMD2M
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single Diodes and Rectifiers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
RB578VAM100
Online Catalog
Schottky Diode
Capacitance @ Vr, F
Category
Current - Average Rectified (Io)
700mA
Current - Reverse Leakage @ Vr
200nA @ 100V
Diode Type
Schottky
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Package / Case
2-SMD, Flat Lead
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
Series
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package
TUMD2M
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850mV @ 700mA
Other Names
RB578VAM100TRTR
Standard Package
Related Product
RB578VAM100TR
RB578VAM100TR