LM3S2110-IQC25-A2
Manufacturer
Hotenda
Description
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Microcontrollers Embedded
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
90
Datasheets
LM3S2110 RevA2 Errata
LM3S2110
Design Resources
Development Tool Selector
Manufacturer Product Page
LM3S2110-IQC25-A2 Specifications
Product Training Modules
Intro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Category
Integrated Circuits (ICs)
Connectivity
CAN, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Core Size
32-Bit
Data Converters
EEPROM Size
Family
Embedded - Microcontrollers
Manufacturer
Texas Instruments
Number of I/O
40
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type
Internal
Package / Case
100-LQFP
Packaging
Tray
Part Status
Active
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Size
64KB (64K x 8)
Program Memory Type
FLASH
RAM Size
16K x 8
Series
Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000
Speed
25MHz
Supplier Device Package
100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.25 V ~ 2.75 V