LM3S6637-IQC50-A2
Description
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
Ext. Price
90
Datasheets
LM3S6637 RevA2 Errata
ARM Cortex-M3 Errata Rev2
LM3S6637
Manufacturer Product Page
LM3S6637-IQC50-A2 Specifications
Connectivity
Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Data Converters
A/D 4x10b
Number of I/O
41
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
100-LQFP
Program Memory Size
128KB (128K x 8)
RAM Size
32K x 8
Speed
50MHz
Supplier Device Package
100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.25 V ~ 2.75 V
Related Product
LM3S6637-IQC50-A2T