LM3S6938-IBZ50-A2
Description
ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 108-BGA (10x10)
Ext. Price
184
Datasheets
LM3S6938 RevA2 Errata
ARM Cortex-M3 Errata Rev2
LM3S6938
Manufacturer Product Page
LM3S6938-IBZ50-A2 Specifications
Connectivity
Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Data Converters
A/D 8x10b
Number of I/O
38
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
108-LFBGA
Program Memory Size
256KB (256K x 8)
RAM Size
64K x 8
Speed
50MHz
Supplier Device Package
108-BGA (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.25 V ~ 2.75 V
Related Product
LM3S6938-IBZ50-A2T