CDRH8D28NP-1R0NC
Description
1µH Shielded Inductor 7A 11 mOhm Max Nonstandard
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
CDRH8D28 Series
Online Catalog
CDRH Series
Product Training Modules
Power Inductor Basics
Current - Saturation
6.5A
Current Rating
7A
DC Resistance (DCR)
11 mOhm Max
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Inductance
1µH
Manufacturer
Sumida America Components Inc.
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
CDRH8D28
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Tolerance
±30%
Type
Related Product
CDRH8D28NP-1R0NC
FIXED IND 1UH 7A 11 MOHM SMD
CDRH8D28NP-1R0NC
FIXED IND 1UH 7A 11 MOHM SMD