L0603100FHLTR
Manufacturer
AVX Corporation
Description
10nH Unshielded Thin Film Inductor 300mA 450 mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Datasheets
L0603
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
300mA
DC Resistance (DCR)
450 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
3.5GHz
Frequency - Test
450MHz
Height - Seated (Max)
0.028" (0.71mm)
Inductance
10nH
Manufacturer
AVX Corporation
Material - Core
Non-Magnetic
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Q @ Freq
28 @ 450MHz
Ratings
Series
Accu-L®
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
±1%
Type
Thin Film
Other Names
Standard Package
3,000
Related Product
L0603100FHLTR
FIXED IND 10NH 300MA 450 MOHM