L0603100FHLTR
Manufacturer
AVX Corporation
Description
FIXED IND 10NH 300MA 450 MOHM
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Current - Saturation
Current Rating
300mA
DC Resistance (DCR)
450 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
3.5GHz
Frequency - Test
450MHz
Height - Seated (Max)
0.028" (0.71mm)
Inductance
10nH
Material - Core
Non-Magnetic
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Q @ Freq
28 @ 450MHz
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±1%
Type
Thin Film
Related Product
L0603100FHLTR
10nH Unshielded Thin Film Inductor 300mA 450 mOhm Max 0603 (1608 Metric)