NRH3012T4R7MN
Description
4.7µH Shielded Wirewound Inductor 1.06A 156 mOhm Max Nonstandard
Ext. Price
Datasheets
NR Series (H,S,V) Type Datasheet
NRH3012T4R7MNSpec Sheet
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Featured Product
NR Series Inductors
Online Catalog
NR, NRH and NRS Series
Product Training Modules
NR Series of RF Inductors
Current - Saturation
1A
Current Rating
1.06A
DC Resistance (DCR)
156 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
50MHz
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Inductance
4.7µH
Material - Core
Ferrite
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
NRH
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Other Names
LM NRH3012T 4R7MN
Standard Package
Related Product
NRH3012T4R7MN
FIXED IND 4.7UH 1.06A 156 MOHM
NRH3012T4R7MN
FIXED IND 4.7UH 1.06A 156 MOHM