PM105SB-270M-RC
Description
27µH Shielded Wirewound Inductor 1.3A 100 mOhm Max Nonstandard
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
500
3D Model
PM105SB.stp
Datasheets
PM105SB Series
Online Catalog
PM105SB Series
PCN Assembly/Origin
Magnetic products Oct/2013
PCN Design/Specification
SMD Models Transition Oct/2008
Product Training Modules
Magnetic Product Overview
Current Rating
1.3A
DC Resistance (DCR)
100 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
17MHz
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Inductance
27µH
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
35 @ 2.52MHz
Ratings
Series
PM105SB
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.390" L x 0.390" W (9.90mm x 9.90mm)
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Related Product
PM105SB-270M-RC
FIXED IND 27UH 1.3A 100 MOHM SMD
PM105SB-270M-RC