PM105SB-270M-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
FIXED IND 27UH 1.3A 100 MOHM SMD
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
Current Rating
1.3A
DC Resistance (DCR)
100 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
17MHz
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Inductance
27µH
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Q @ Freq
35 @ 2.52MHz
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.390" L x 0.390" W (9.90mm x 9.90mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Related Product
PM105SB-270M-RC
27µH Shielded Wirewound Inductor 1.3A 100 mOhm Max Nonstandard
PM105SB-270M-RC