PM1210-1R0J-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
1µH Unshielded Inductor 230mA 690 mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
3D Model
PM1210.stp
Datasheets
PM1210,1812 Series
Online Catalog
PM1210 and PM1812 Series
PCN Design/Specification
SMD Models Transition Oct/2008
PM1210 SeriesApr/2014
Product Training Modules
Magnetic Product Overview
RoHS Information
PM1210 Material Declaration
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
230mA
DC Resistance (DCR)
690 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
115MHz
Frequency - Test
7.96MHz
Height - Seated (Max)
0.086" (2.20mm)
Inductance
1µH
Manufacturer
Bourns Inc.
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
30 @ 7.96MHz
Ratings
Series
PM1210
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Type
Other Names
M8540TR
PM12101R0JRC
Standard Package
Related Product
PM1210-1R0J-RC
FIXED IND 1UH 230MA 690 MOHM SMD
PM1210-1R0J-RC