PM1210-1R0J-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
FIXED IND 1UH 230MA 690 MOHM SMD
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
Current Rating
230mA
DC Resistance (DCR)
690 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
115MHz
Frequency - Test
7.96MHz
Height - Seated (Max)
0.086" (2.20mm)
Inductance
1µH
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Q @ Freq
30 @ 7.96MHz
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±5%
Type
Related Product
PM1210-1R0J-RC
1µH Unshielded Inductor 230mA 690 mOhm Max 1210 (3225 Metric)
PM1210-1R0J-RC