SDS850R-562N
Manufacturer
API Delevan
Description
5.6µH Shielded Wirewound Inductor 1.95A 65 mOhm Max Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
SDS850 Series
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
1.95A
DC Resistance (DCR)
65 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.190" (4.80mm)
Inductance
5.6µH
Manufacturer
API Delevan Inc.
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
SDS850R
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.413" L x 0.315" W (10.50mm x 8.00mm)
Tolerance
±30%