SDS850R-562N
Manufacturer
API Delevan
Description
FIXED IND 5.6UH 1.95A 65 MOHM
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Current - Saturation
Current Rating
1.95A
DC Resistance (DCR)
65 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.190" (4.80mm)
Inductance
5.6µH
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
Nonstandard
Q @ Freq
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.413" L x 0.315" W (10.50mm x 8.00mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±30%
Type
Wirewound
Related Product
SDS850R-562N
5.6µH Shielded Wirewound Inductor 1.95A 65 mOhm Max Nonstandard
SDS850R-562N
FIXED IND 5.6UH 1.95A 65 MOHM