SRN6045-150M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
15µH Shielded Wirewound Inductor 1.9A 95.8 mOhm Max Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
3D Model
SRN6045.stp
Datasheets
SRN6045 Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
SRN Series
PCN Assembly/Origin
Magnetic products Oct/2013
Product Training Modules
SRN Series: Semi-Shielded Inductors
RoHS Information
SRN6045 Series Material Declaration
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
2.3A
Current Rating
1.9A
DC Resistance (DCR)
95.8 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
13MHz
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Inductance
15µH
Manufacturer
Bourns Inc.
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
17 @ 2.52MHz
Ratings
Series
SRN6045
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Other Names
SRN6045-150MTR
SRN6045150M
Standard Package
Related Product
SRN6045-150M
FIXED IND 15UH 1.9A 95.8 MOHM
SRN6045-150M
FIXED IND 15UH 1.9A 95.8 MOHM