SRN6045-150M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
FIXED IND 15UH 1.9A 95.8 MOHM
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
2.3A
Current Rating
1.9A
DC Resistance (DCR)
95.8 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Inductance
15µH
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Q @ Freq
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Related Product
SRN6045-150M
15µH Shielded Wirewound Inductor 1.9A 95.8 mOhm Max Nonstandard
SRN6045-150M
FIXED IND 15UH 1.9A 95.8 MOHM