SRR4018-181Y
Description
180µH Shielded Wirewound Inductor 180mA 4 Ohm Max 1919 (4848 Metric)
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
800
3D Model
SRR4018.stp
Datasheets
SRR4018 Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
SRR Series
PCN Assembly/Origin
Magnetic products Oct/2013
Product Training Modules
Magnetic Product Overview
RoHS Information
SRR4018 Series Material Declaration
Current - Saturation
250mA
Current Rating
180mA
DC Resistance (DCR)
4 Ohm Max
Frequency - Self Resonant
10MHz
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Inductance
180µH
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
1919 (4848 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
10 @ 796kHz
Ratings
Series
SRR4018
Size / Dimension
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Tolerance
±30%
Related Product
SRR4018-181Y
FIXED IND 180UH 180MA 4 OHM SMD