SRR4018-181Y
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
FIXED IND 180UH 180MA 4 OHM SMD
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Current - Saturation
250mA
Current Rating
180mA
DC Resistance (DCR)
4 Ohm Max
Frequency - Self Resonant
10MHz
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Inductance
180µH
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
1919 (4848 Metric)
Q @ Freq
10 @ 796kHz
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±30%
Type
Wirewound
Related Product
SRR4018-181Y
180µH Shielded Wirewound Inductor 180mA 4 Ohm Max 1919 (4848 Metric)