SRU6025A-150Y
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
15µH Shielded Wirewound Inductor 1.8A 86 mOhm Max Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
600
3D Model
SRU6025A.stp
Datasheets
SRU6025A Series
Online Catalog
SRU Series
PCN Assembly/Origin
Magnetic products Oct/2013
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
920mA
Current Rating
1.8A
DC Resistance (DCR)
86 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
22MHz
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Inductance
15µH
Manufacturer
Bourns Inc.
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
12 @ 2.52MHz
Ratings
AEC-Q200
Series
SRU6025A
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.256" L x 0.244" W (6.50mm x 6.20mm)
Tolerance
±30%
Type
Wirewound
Other Names
SRU6025A-150Y-ND
SRU6025A-150YTR
Standard Package
600
Related Product
SRU6025A-150Y
FIXED IND 15UH 1.8A 86 MOHM SMD
SRU6025A-150Y