SRU6025A-150Y
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
FIXED IND 15UH 1.8A 86 MOHM SMD
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
920mA
Current Rating
1.8A
DC Resistance (DCR)
86 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
22MHz
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Inductance
15µH
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Q @ Freq
12 @ 2.52MHz
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.256" L x 0.244" W (6.50mm x 6.20mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±30%
Type
Wirewound
Related Product
SRU6025A-150Y
15µH Shielded Wirewound Inductor 1.8A 86 mOhm Max Nonstandard
SRU6025A-150Y