VLF504010MT-6R8M-CA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
6.8µH Shielded Wirewound Inductor 1.4A 190 mOhm Max Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
VLF504010MT-6R8M-CA
VLF504010MT-CA Series, Automotive
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Featured Product
VLF-M-CA Series Low-Profile Power Inductor
Online Catalog
VLF-M and VLF-MT Series
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
1.09A
Current Rating
1.4A
DC Resistance (DCR)
190 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
1MHz
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Inductance
6.8µH
Manufacturer
TDK Corporation
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
VLF-M-CA
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.197" L x 0.157" W (5.00mm x 4.00mm)
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Other Names
445-17185-ND
VLF504010MT-6R8M-CA-ND
Standard Package
Related Product
VLF504010MT-6R8M-CA
FIXED IND 6.8UH 1.4A 190 MOHM
VLF504010MT-6R8M-CA
FIXED IND 6.8UH 1.4A 190 MOHM