VLF504010MT-6R8M-CA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 6.8UH 1.4A 190 MOHM
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
1.09A
Current Rating
1.4A
DC Resistance (DCR)
190 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
1MHz
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Inductance
6.8µH
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Package / Case
Nonstandard
Q @ Freq
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.197" L x 0.157" W (5.00mm x 4.00mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Related Product
VLF504010MT-6R8M-CA
6.8µH Shielded Wirewound Inductor 1.4A 190 mOhm Max Nonstandard
VLF504010MT-6R8M-CA
FIXED IND 6.8UH 1.4A 190 MOHM