SN65HVD10DR
Manufacturer
Hotenda
Description
1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Drivers Interface, Receivers Interface, Transceivers Interface
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
SN65/75HVD10-12(Q)
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
RS-485 Transceivers
Category
Integrated Circuits (ICs)
Data Rate
32Mbps
Duplex
Half
Family
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Manufacturer
Texas Instruments
Mounting Type
Surface Mount
Number of Drivers/Receivers
1/1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Protocol
RS422, RS485
Receiver Hysteresis
35mV
Series
Supplier Device Package
8-SOIC
Type
Transceiver
Voltage - Supply
3 V ~ 3.6 V
Popular Parts
B3B-PH-K-S(LF)(SN)
3 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Tin
B2B-PH-K-S(LF)(SN)
2 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Tin
302-S101
10 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Related Product
SN65HVD10DR
IC RS485 TRANSCEIVER 3.3V 8-SOIC
SN65HVD10DR