SN74ABT640DWR
Manufacturer
Hotenda
Description
Transceiver, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
SN54/74ABT640
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
74ABT
PCN Design/Specification
Material Set 21/Jun/2016
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Output High, Low
32mA, 64mA
Family
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Input Type
Logic Type
Transceiver, Inverting
Manufacturer
Texas Instruments
Mounting Type
Surface Mount
Number of Bits per Element
8
Number of Elements
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Push-Pull
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Series
74ABT
Supplier Device Package
20-SOIC
Voltage - Supply
4.5 V ~ 5.5 V