74LVC1G3208MDBVTEP
Manufacturer
Hotenda
Description
AND/OR Gate Configurable 1 Circuit 3 Input (2, 1) Input SOT-23-6
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Multi-Function, Configurable Gates and Inverters Logic
Datasheets
74LVC1G3208-EP
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Output High, Low
32mA, 32mA
Family
Logic - Gates and Inverters - Multi-Function, Configurable
Logic Type
AND/OR Gate
Manufacturer
Texas Instruments
Mounting Type
Surface Mount
Number of Circuits
1
Number of Inputs
3 Input (2, 1)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Output Type
Single-Ended
Package / Case
SOT-23-6
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Schmitt Trigger Input
No
Series
74LVC
Supplier Device Package
SOT-23-6
Voltage - Supply
1.65 V ~ 5.5 V