74AHCT123AD,112
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
Monostable Multivibrator 5ns 16-SO
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Multivibrators Logic
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
74AHC(T)123A
Product Training Modules
Logic Packages
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Output High, Low
8mA, 8mA
Family
Logic - Multivibrators
Independent Circuits
2
Logic Type
Monostable
Manufacturer
NXP Semiconductors
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging
Tube
Part Status
Active
Propagation Delay
5ns
Schmitt Trigger Input
No
Series
74AHCT
Supplier Device Package
16-SO
Voltage - Supply
4.5 V ~ 5.5 V