LM385M3X-2.5
Manufacturer
Hotenda
Description
Shunt Voltage Reference IC ±3% 20mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Voltage Reference/Power management IC
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
LM185, 285, 385 (-2.5)
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Cathode
15µA
Current - Output
20mA
Current - Supply
Family
PMIC - Voltage Reference
Manufacturer
Texas Instruments
Mounting Type
Surface Mount
Noise - 0.1Hz to 10Hz
Noise - 10Hz to 10kHz
120µVrms
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Output Type
Fixed
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Reference Type
Shunt
Series
Supplier Device Package
SOT-23-3
Temperature Coefficient
150ppm/°C
Tolerance
±3%
Voltage - Input
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Related Product
LM385M3-2.5
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3
LM385M3-2.5
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3
LM385M3X-2.5
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3
LM385M3X-2.5
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3