LM4040D10IDBZT
Manufacturer
Hotenda
Description
Shunt Voltage Reference IC ±1% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Voltage Reference/Power management IC
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
LM4040(A,B,C,D)(10-82) Datasheet
Manufacturer Product Page
LM4040D10IDBZT Specifications
Product Training Modules
Selecting Voltage References
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Cathode
135µA
Current - Output
15mA
Current - Supply
Family
PMIC - Voltage Reference
Manufacturer
Texas Instruments
Mounting Type
Surface Mount
Noise - 0.1Hz to 10Hz
Noise - 10Hz to 10kHz
180µVrms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Fixed
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Reference Type
Shunt
Series
Supplier Device Package
SOT-23-3
Temperature Coefficient
150ppm/°C
Tolerance
±1%
Voltage - Input
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Related Product
LM4040D10IDBZR
LM4040D10IDBZR
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3