LM4040DEM3-2.5
Manufacturer
Hotenda
Description
Shunt Voltage Reference IC ±1% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheets
LM4040-N, 4040Q-N
Current - Cathode
73µA
Current - Output
15mA
Manufacturer
Texas Instruments
Mounting Type
Surface Mount
Noise - 0.1Hz to 10Hz
Noise - 10Hz to 10kHz
35µVrms
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
SOT-23-3
Temperature Coefficient
150ppm/°C
Tolerance
±1%
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Related Product
LM4040DEM3-2.5
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3