LM4040DIM3-10.0
Manufacturer
Hotenda
Description
Shunt Voltage Reference IC ±1% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheets
LM4040-N, 4040Q-N
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Manufacturer Product Page
LM4040DIM3-10.0 Specifications
PCN Design/Specification
Cu Wire Bond 14/May/2013
Product Training Modules
Selecting Voltage References
Current - Cathode
110µA
Current - Output
15mA
Manufacturer
Texas Instruments
Mounting Type
Surface Mount
Noise - 0.1Hz to 10Hz
Noise - 10Hz to 10kHz
180µVrms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
SOT-23-3
Temperature Coefficient
150ppm/°C
Tolerance
±1%
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Related Product
LM4040DIM3X-10
LM4040DIM3X-10
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3
LM4040DIM3-10.0
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3
LM4040DIM3-10.0
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3