LM4040DIX3-2.5+T
Manufacturer
Maxim Integrated
Description
Shunt Voltage Reference IC ±1% 15mA SC-70, SOT-323
Datasheets
LM4040 Datasheet
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Mfg Application Notes
Understanding Voltage-Reference Topologies and Specifications
Protecting 5V 1-Wire® Slaves from Overvoltage Exposure
Online Catalog
Shunt, Fixed - Maxim Integrated Products
Product Training Modules
Lead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Current - Cathode
70µA
Current - Output
15mA
Manufacturer
Maxim Integrated
Mounting Type
Surface Mount
Noise - 0.1Hz to 10Hz
Noise - 10Hz to 10kHz
35µVrms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
SC-70, SOT-323
Supplier Device Package
SC-70-3
Temperature Coefficient
150ppm/°C
Tolerance
±1%
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Related Product
LM4040DIX3-2.5+T
IC VREF SHUNT 2.5V SC70
LM4040DIX3-2.5+T
IC VREF SHUNT 2.5V SC70